Blázni se radují

Uveřejněno dne 16 března 2011 000 15:10
blazenK všeobecnému překvapení Česká republika plní cíle, které jí byly přiděleny v rámci boje Evropské unie s globálním oteplováním. V mezičase jsme překročili stanovených osm procent podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny, což nám zajistilo místo v první čtvrtině pomyslné unijní tabulky.

Je to ovšem smutné vítězství. Český mix „zelených“ zdrojů sice loni dopadl ještě vcelku příznivě: polovinu obstarala elektřina z vody, výrazně levnější a méně nárazová než její sestřička ze slunce. Jenže studie v různých zemích staré Unie docházejí k závěru, že ať už je mix poskládaný jakkoliv, podpora obnovitelných zdrojů nakonec vždycky páchá škodu.

Všechny obnovitelné zdroje jsou neživotaschopné, potřebují dotace, a o ty peníze je třeba nejprve někoho zdravého zdanit. Ve Španělsku spočítali, že na jedno „zelené“ pracovní místo zajde 2,2, v Británii dokonce 3,7 normálního místa. Je zřejmé, že pokud se nepodaří vynalézt levnější zelené technologie, bude kolektivní vůle dojít k vytyčené metě v EU slábnout. Čím víc nám do chvíle, než ta meta bude opuštěna, obor „zelené“ energie nabobtná, tím větší budeme mít lobby dotovaných „podnikatelů“ s jejím neblahým vlivem na politiku.

Před koncem prvního poločasu tedy bodujeme v soutěži o napáchání trvalých hospodářských škod. V druhém poločase by to chtělo zvolnit.

Daniel Kaiser

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

TOPlist