Rakousko chce ve jménu zeleného náboženství testovat jaderky

Uveřejněno dne 16 března 2011 000 15:48

japonskoCelý svět soucítí s Japonskem postiženým přírodní katastrofou a napjatě sleduje boj s havárií v jaderné elektrárně Fukušima I.

Japonsko postihla nebývalá katastrofa. Zemětřesení, vlna tsunami, probuzená sopka, výbuchy v elektrárně, desetitisíce mrtvých a statisíce lidí bez střechy nad hlavou. To je naprosto nepředstavitelná situace pro nás, kteří sídlíme uprostřed Evropy, která patří mezi tektonicky klidná území.

Ihned poté, co byly oznámeny potíže s JE Fukušima I, bylo jen otázkou času, kdy se této přírodní katastrofy chytí odpůrci jaderné energie, různí ekologisté a ekoteroristé. Ve jménu svého zeleného náboženství budou brojit proti čisté jaderné energii.

Překvapivě to trvalo celé dva dny, než se ozvali rakouští odpůrci jádra. Rakouský ministr životního prostředí Berlakovich chce, aby v Evropě proběhly zátěžové testy jaderných elektráren. Evropa podle Berlakoviche musí svůj postoj k jaderné energetice přehodnotit. „Chceme, aby elektrárny měly nejvyšší bezpečnostní úroveň, anebo aby byly uzavřeny,“ řekl.

Nevím, jak si Berlakovich představuje zátěžový test rovnající se ničivému zemětřesení a vlně tsunami. Leda by se experimentovalo takovým způsobem a byly by obejity bezpečnostní postupy a protokoly jako před čtvrtstoletím v Černobylu.

Narozdíl od Černobylu, kde se jednalo o fatální navršení chyb lidského faktoru v součinnosti s vypnutím bepečnostního systému se v Japonsku prokázala technická bezpečnost jaderných elektráren, když i přes vzniklé velké problémy dokázaly reaktory přežít jak ničivé zemětřesení, tak neméně ničivou vlnu tsunami.

Na problémech s havárií elektrárny Fukušima se snaží ekologisté opět vytřískat kapitál pro silně finančně ztrátové zelené energie. Když boj proti globálnímu oteplení de facto ztroskotal poté, co se prozradila manipulace s daty měřících stanic tak, aby to globálním oteplovačům hrálo co nejvíce do not, chytí se klidně přírodní katastrofy a lidského neštěstí.

Rakouští ekologisté jsou svým protijaderným tažením známí. Jak je to dlouho, kdy Rakušané nakupovali filtry do zásuvek, které měly odfiltrovat „špatnou“ jadernou elektřinu od té „dobré“? Blokády hranic proti Temelínu byly prakticky na denním pořádku a Rakušané ani neváhali platit provoz Jihočeských matek.

Mimochodem, jihočeské mamky nějak zaspaly, když se hned po prvním výbuchu ve Fukušimě neozvaly s jejich typickým požadavkem okamžitého uzavření Temelína. Jaderná energie je nejčistější a v současné době nejlacinější energií. V době, kdy energetická poptávka stoupá, je jaderná energie budoucností.

Zelené náboženství se stalo skutečnou modlou pro různé aktivisty. Rádi se chytají nejrůznějších problémů, které člověk nemůže ovlivnit. Jednou to je oteplování, ač ve středověku bylo zhruba o tři stupně tepleji než dnes, jindy zase přírodní katastrofa.

Jejich řešením jsou téměř vždy finančně a energeticky náročné postupy, které se nakonec ukážou škodlivějšími než dnešní postupy a prostředky. Pro příklad nemusíme chodit daleko. Biopaliva měla být spásou při boji proti globálnímu oteplování. Výsledek je takový, že na 1 litr biopaliva se spotřebuje 1.1 litru PHM a biopaliva vypouštějí do ozduší více škodlivin než benzin nebo nafta.

Větrné elektrárny jsou dalším takovým příkladem. Za celých dvacet let, po které trvá jejich životnost, si nedokáží na sebe vydělat. Jejich provoz je nerentabilní a ztrátový. Nemohou fungovat, když vítr nefouká nebo naopak fouká příliš. Získaná energie je natolik drahá, že se musí dotovat. Něco podobného jsou i sluneční elektrárny. Finance pak nezřídka proudí na účty firem spřízněných s ekologistickými organizacemi.

Zabezpečení jaderných elektrátrn je na nejvyšší možné úrovni a s postupem času bude kvalita zabezpečení u nových elektráren ještě vzrůstat. Nevidím jediný důvod, proč by Rakousko mělo ostatním státům diktovat ohledně jaderné energie, které se sami svým rozhodnutím zbavili.

Pokud Rakušanům tak vadí jaderná energie, tak proč od nás elektřinu z Temelína nakupují? Přesto, že mají spoustu zdrojů větrných a vodních elektráren, nestačí pokrýt svoji spotřebu. Kritizují jiné státy za jaderné elektrárny, ale přitom s velkou pravděpodobností spousta Rakušanů neví, že nedaleko Vídně mají jaderný reaktor, ze kterého před necelými třemi roky unikla radiace.

Už samotný fakt, že ekologisté a ekoteroristé chtějí zneužít přírodní katastrofy a desetitisíců obětí ve svůj prospěch a svůj diktát je zavrženíhodný. Určitě by bylo užitečnější, kdyby místo plašení a strašení obyvatel, místo diktátu jiným přiložili ruku k dílu a snažili se postiženému Japonsku pomoci. Ale to by na ně bylo příliš ušlechtilé.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist