Japonsko:ekologisté a politici by zase chtěli prachy

Uveřejněno dne 29 března 2011 000 13:35

japonskoNeštěstí v japonské jaderné elektrárně nelze zlehčovat. Je ale katastrofou lokální. Daleko horší důsledky pro lidi by měl stav, kdybychom podlehli ekologistům, kteří zneužívají této tragické situace, v jejich tažení.

Jaderné elektrárny na celém světě vyrobí ročně 16 % z celosvětového množství vyrobené elektřiny. Hlavním producentem jsou USA, které jsou zdrojem téměř třetiny jaderné energie na světě. V České republice dodává jádro energii přibližně jednomu milionu domácností, tedy několika milionům lidí. Jaderné elektrárny jsou ve třiceti zemích světa,  53 nových reaktorů je ve výstavbě, dalších 140 je naplánováno a 327 je ve stádiu návrhů. Na světě neexistuje alternativa, která by při porovnání nákladů, výkonů, bezpečnosti a nezatěžování životního prostředí nabídla srovnatelné výsledky a prospěch pro lidi.

Profesionální ekologisté, bohužel podporovaní vládami z našich daní, a účelově zezelenalí politici v období volebních kampaní v různých zemích mají nyní snahu sprostě zneužít katastrofy v Japonsku k tomu, aby oprášili podobné nesmysly, jako je boj proti globálnímu oteplování z Kodaně a dotace v neuvěřitelné výši na jejich vlastní neefektivní projekty po celém světě z veřejných rozpočtů a nových daní. V současné době se řada politiků – ach, opět zejména v Evropské unii – rozhodla utratit další peníze z kapes daňových poplatníků na plošné „přezkoušení“ jaderných elektráren, aniž by zohlednili naprosto rozdílné podmínky v kontextu jejich umístění a technologického provedení. To přesto, že jejich pravidelná a průběžná kontrola je jednou ze zásadních podmínek jejich provozu. Jasně, to zase bude pro někoho pěkný kšeft a pro jiné dobré předvolební téma…

Ano, katastrofa v Japonsku je děsivá. Je ale lokální a Japonci se s ní vypořádají. Daleko horší by pro celý svět bylo, kdybychom na základě bezprecedentního zneužití této katastrofy ekologisty začali od jádra ustupovat a sypat biliony dolarů a eur do těch chimér, kterými chtějí jádro „nahradit“.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist