GLOSA: Vystup z auta i masa

Uveřejněno dne 6 listopadu 2021 000 10:45

Radikálové myslí „změnu způsobu života“ vážně

Už se chystáte na konec spalovacích motorů? Zvažujete koupi elektroauta? Raději brzděte. Nevíte, kde se pokrok zastaví. Soudě podle prestižního německého autosalonu a bouří kolem něj, se radikální pokrokáři spokojí jen s koncem individuální dopravy jako takové. A vzpomeňte si, kolik jiných trendů, jež zpočátku působily až komicky radikálně, dospělo až do stadia přímých zákazů – třeba kouření.

Britský publicista Douglas Murray rád používá alegorii: dojeli až na konečnou, ale tam ještě zrychlili. Ač je sám gay, takto hodnotí nové a nové požadavky lobby zvané LGBTI+. Platí to však i pro auta. Po 70 letech skončil autosalon IAA ve Frankfurtu. Místo něj v úterý začala výstava IAA Mobility v Mnichově, zaměřená na elektroauta a cyklistiku. Když i EU ohlásila konec spalovacích motorů, jeden by si pomyslel, že radikálové už dojeli na konečnou. Ale měřeno protesty, které se v Mnichově odehrávají, to působí, jako že ještě zrychlili.

Výstava je podle nich „oslavou zabíjení klimatu automobilovým průmyslem“. Upřímně, svým způsobem mají pravdu. Pokud progresivní západní politici přísahají na heslo „musíme změnit způsob života“, je jasné, že takovou změnou není fakt, že pod kapotou auta máte akumulátor místo benzinové nádrže. Byla by jí ale rezignace na osobní autodopravu. A ti, kteří tleskají projevům Grety Thunbergové, by se tomu neměli divit. Stačí jen domýšlet jisté myšlenky do důsledků. Což dělá třeba Nadace Heinricha Bölla, spjatá s německými Zelenými, jež vydala analýzu požadující celounijní konec masného průmyslu (tušíte, kolik metanu tato industrie produkuje?).

Domýšlení idejí do důsledků má půvab zejména v němčině, jež si oblíbila výraz „vystoupit z něčeho“ pro myšlenky, politické programy i směrnice. Německo tak již „vystoupilo z atomu“, schválilo „vystoupení z uhlí“, nabádá k „vystoupení z masného průmyslu“ či k „vystoupení z individuální autodopravy“. Zkuste hádat, z čeho všeho se ještě dá vystoupit a kdy tyto body přijdou na řadu. Pokroku zdar.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

TOPlist