Kampaň za „udržitelné potraviny“ schytala Mona Lisa. Aktivistky ji zlily polévkou

Uveřejněno dne 30 ledna 2024 000 8:00

Dvě ekologické aktivistky dnes zacákaly polévkou pancéřové sklo, které v pařížském muzeu Louvre chrání obraz Mony Lisy. Ženy svůj čin odůvodnily snahou podpořit „právo na zdravé a udržitelné potraviny“.

 

V Louvru byla aktivována krizová jednotka. Místnost s obrazem byla okamžitě evakuována a uklízí se.

K akci se v prohlášení poslaném agentuře AFP přihlásila skupina s názvem Riposte alimentaire, což lze zhruba přeložit jako Reakce na stav potravin. Skupina se označuje za „francouzskou kampaň občanského odporu, jejímž cílem je radikální změna společnosti v oblasti klimatu a sociálních otázek“.

Incident v Louvru skupina prezentuje jako „zahájení (kampaně) občanského odporu s jasným požadavkem, který je prospěšný pro všechny: sociální jistoty pro udržitelné potraviny“.

Nejslavnější obraz světa, který je od roku 2005 vystaven za ochranným sklem, se již několikrát stal obětí vandalismu. Například v květnu 2022 byl terčem útoku dortem. V roce 2009 na obraz návštěvník hodil hrneček. V 50. letech obraz poškodil útočník, který ho polil kyselinou sírovou. V roce 1911 byl dokonce obraz ukraden, našel se o tři roky později.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/mona-lisa-obraz-polily-aktivistky-polevkou.A240128_114643_zahranicni_jan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

TOPlist