Omlouvejte dětem stávkové pátky a ještě více učte o zelených tématech. Z dopisu pražského radního školám se některým učitelů dělá nevolno

Uveřejněno dne 31 října 2019 000 9:40

Česká pedagogická komora s hrůzou na sociální síti uveřejnila, co se radní pražského magistrátu rozhodli doporučit školám. Chtějí prý, aby studenty přivedli k jedinému správnému světovému názoru. Podívejte se sami, oč je přesně v dopise žádají.

„Lidem, kteří dobu jediného správného, totiž vědeckého světového, názoru zažili, se dělá nevolno,“ okomentovala pedagogická komora dopis, ve kterém pirátský zastupitel a pražský radní pro školství Vít Šimral v rámci klimatické stávky, tedy páteční akce hnutí Fridays for Future, žádá ředitele a učitele českých škol o vstřícnost při omlouvání studentek a studentů za účelem účasti na stávce.

V dopise je také žádá o zvážení, zda by bylo v rámci platných školních vzdělávacích programů možné ještě posílit výuku témat oboru environmentalistiky tak, aby se staly průřezovými skrze všechny vyučované předměty. „Uvítám jakékoli podněty k posílení stávajícíh či zahájení nových školních projetků, které se přímo i nepřímo týkají životního pristředí a udržitelného rozvoje,“ žádá ve svém dopise učitele člen Rady hlavního města Prahy s gescí školství, sportu a podpory podnikání.

Připomíná, že jednou z hlavních úloh samosprávy je poskytnout širokou komunikační platformu všem skupinám občanů, kteří chtějí veřejně hájit specifické zájmy a poskytnout prostor pro dialog a názorovu konfrontaci. „Žádam vás o tlumočení nabídky politické reprezentace Prahy studentkám a studentům, kterým jsme připraveni pomoci v komunikaci nejen vůči nám politikům, ale i napříč soc. sítěmi a generacemi,“ dodává Šimral.

„Klimatická změna a její stále citelněji pociťované negativní dopady na člověka je a bude jedním z axiomů lokální, národní i celosvětové politiky po několik příštích desetiletí,“ konstatuje Šimral a dodává, že současná generace náctiletých se bude muset vypořádat s prvními velkými a možná nejtěžšími překážkami ke zpomalení klimatické změny a zvrácení jejích nejhorších možných dopadů, tedy s trvajícím rozdělením společnosti a krátkozrakostí politiků.

 

Závěrem zmiňuje, že je osobně přesvědčen o tom, že nastavající změnu lidstvo přežije. „Naše historie zná mnoho apokalyptiků, ale jen málo apokalyps. Náklady na naši adaptaci ale budou stoupat tím více, čím déle budeme odkládat řešení začínajících problémů,“ varuje Šimral, který je rád, že si tuto realitu studenti českých škol uvědomují a čelí jí. Pokud tomu budeme čelit společně, tak největší překážky k včasnému vyřešení hrozeb klimatické změny prý padnou.

Žádosti, které vzešly z pera pražského radního pro školství Víta Šimrala, Česká pedagogická komora vnímá velmi kriticky a doporučení, aby studenty přivedli k jedinému správnému světovému názoru, se přímo děsí.

Velmi kriticky se vyjádřil i Ivan Pilný. “Považuji to za naprosto šílenou ukázku toho, kam až aktivistická politika pirátů může zajít. Radní pro školství by se měl starat o to, aby děti do školy chodily a něco se tam naučily. Radní Šimral je vlastně vyzývá, aby do školy nechodily a učitelé jim to mají schvalovat. To je neskutečné, tento nápad překonává i mýto na Jižní spojce.” řekl naší redakci Ivan Pilný (ANO).

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

TOPlist