Dobrá zpráva? Ropa jen tak nedojde

Uveřejněno dne 21 února 2012 000 10:04

ropaVšichni víme, že cena nafty a benzínu spolehlivě jen roste a producenti krčí rameny – jinak to nebude , jinak to neumíme. Proč? Protože ropa dochází a už brzo nebude!, učily nás ropné koncerny a zelení. Ale bude. Je nám líto, vážení stoupenci víry v Ropný zlom: Ropy je mnohem víc, než jsme si mysleli. Čtěte dál.

Globálně – ekonomický server Bloomberg se 6. února 2012 s teorií Peak Oil (Ropného zlomu) rozloučil: http://www.bloomberg.com/news/2012-02-06/peak-oil-scare-fades-as-shale-deepwater-wells-gush-crude.html : Článek začíná vzpomínkou zaměstnance Daniela Lacalle španělské ropné společnosti REPSOL, jak se mu přátelé před 20 lety pošklebovali, když do branže nastupoval: Vzpamatuj se! Co tam budeš dělat? Copak nevíš, že ropa do 20 lety dojde?

Uplynulo 20 let, přešly 4 energetické krize a americký Geologický průzkum http://topics.bloomberg.com/u.s.-geological-survey/ slibuje, že pod zemí leží přes 2 biliony barelů nedotčené ropy, což by mělo stačit na příštích 70 let při současné úrovni spotřeby. Díky pokročilé technologii dnes tryská ropa z hloubek a geologických podmínek dříve nemyslitelných. Biliony barelů byly odhaleny během posledních 5 let na nových nalezištích od severních končin kanadské Alberty, v horách a údolích Patagonie i v oblasti africké Velké příkopové propadliny.

Pochybovat o lidském důvtipu se nevyplácí, komentuje Daniel Lacalle. Odhalené zásoby jsou tak obrovské, že je nevyčerpáme za našeho života, života našich dětí ani jejich vnuků.

Obavy z nedostatku ropy a tzv. energetická bezpečnost se staly předním tématem politických debat v Americe po útocích 11. září a dobytí Iráku. Byl to texaský investiční bankéř Matt Simmons http://en.wikipedia.org/wiki/Matthew_Simmons , komu se podařilo mezi obchodníky, politiky a médii roztočit spirálu děsu z nezvratného propadu těžby ropy. Goldman Sachs v té době hrozil skokovými cenami $200 za barel http://blisty.cz/art/40808.html Diskuze o Ropném zlomu udávaly tón na environmentalistických konferencích, vědeckých kongresech o přírodních zdrojích a bezpečnostních konferencích po většinu prvního desetiletí 21. století. A je tomu tak dosud – navzdory novým převratným objevům .

Co se změnilo?

Brazilská státní společnost Petrobras navrtala obrovské zásoby ropy skryté hluboko v podmořských horách, podobně si vedou Chevron a Shell v Mexickém zálivu, stovky mil od pobřeží a hloub než si dříve kdo dokázal představit.  Kosmos Energy Ltd. si dala dohromady, že v podobných geologických podmínkách lze na druhé straně Atlantiku u pobřeží Afriky očekávat stejné výsledky jakých dosáhli Brazilci. A objev texaského olejáře George Mitchella, který zdokonalil 40 let starou techniku hydraulického štepení a spustil revoluci v těžbě amerických ropných zásob.

Otcem teorie Ropného zlomu se stal v roce 1956 M. King Hubbert, goelog od Shell, který dospěl k závěru, že veškerá ropná produkce v USA dosáhne maxima v roce 1970 a dál už bude jenom klesat. Hubbertova předpověď se naplnila, i když ne právě na základě jeho východisek. Teorie Peak Oil tak získala značné renomé, zvláště mezi environmentalisty, kterým zapadá do apokalyptické představy tenčících se zásob neobnovitelných zdrojů .

Hubbertovy myšlenky získaly na váze, když se ceny ropy během let 2000 – 2007 ztrojnásobily – tak  se producenti  vyrovnávali s rostoucí poptávkou v Číně a Indii. Oprášené Hubbertovy myšlenky pronikly z historie do okruhu obecného povědomí a slovo “peak” se stalo módním pojmem užívaným při hovoru o strategických zdrojích čehokoli.

Hubbertův nejzanícenější apoštol, bankéř Simmons, vytěžil z tématu v roce 2005 knihu „Soumrak nad pouští: Nastávající saudský ropný šok a světová ekonomika.“ Klíčovým argumentem Simmonsovy knihy je fakt, že S. Arábie, největší světový vývozce ropy tají skutečný rozsah zásob a svoji produkční kapacitu. Pokud by se se saúdskou ropou nedalo počítat, utrpěla by světové ekonomika nepředstavitelný otřes.

Simmonsův apel slavil triumf během tažení ceny ropy vzhůru v roce 2007, které vyvrcholilo na $147.27 za barel v červenci 2008.Když se investoři, politici a analytici marně pokoušeli najít odpověď proč je ropa tak drahá, nabízel se k uvěření Ropný zlom. Vážně s ní tehdy operoval americký FED i Mezinárodní energetická agentura.

Že za explozi cen ropy rozhodně nemůže její úbytek, argumentoval v rozhovoru zveřejněném 17. září 2008 na serveru The Register Richard Pike, předseda britské Královské chemické společnosti (článek se jmenuje „Ropný zlom se odkládá: Co vám ropné společnosti neřeknou“). Cituji: Do debaty o „konci ropy“ se pouštějí lidé, kteří nerozumějí matematice, o teorii počtu pravděpodobnosti mají mizivé povědomí – o geologii ani nemluvě – a těžaři jsou ti poslední, kdo má zájem na tom vynášet na světlo skutečný stav věcí.

A vypukla v plné síle americká hypotéční, posléze tzv. finační krize http://blisty.cz/art/43055.html a cena ropy řítila.http://www.blisty.cz/art/43140.html Bylo evidentní, že cenu vyhnali do nebes spekulanti, jak upozorňoval F. W. Engdahl nejpozději v květnu 2008 http://blisty.cz/art/40809.html

Co dodat? Díky technologickému rozvoji posledních let je hrozivý nedostatek ropy jako suroviny zažehnán. Ropné společnosti a státy vyvážející ropu mají pochopitelný zájem na tom, aby se její cena držela co nejvýše. Teorie Peak oil, tedy fyzického, resp. technologického nedostaku suroviny již jako argument neobstojí. Na řadě jsou tedy prostředky umělé manipulace cenou ropy: uhlíková daň, konflikt s Iránem, nepokoje v deltě Nigeru apod. Projekt uhlíkové daně je svázán s teorií globálního oteplování. Zrovna v těchto dnech se argumenty pro její zavedení budou sbírat obtížně. Ani ty himalájské ledovce už netají tak, jak jsme si ještě nedávno mysleli. http://www.theregister.co.uk/2012/02/09/grace_data_himalayas_not_melting/

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist