Sbohem, žárovko

Uveřejněno dne 18 září 2012 v 14:15

usporna_zarovkaTakže nakonec vyhlásili žárovku za zločin proti lidskosti a kdyby se Edison dožil, přidělili by mu třípokojovou doživotní celu vedle Breivika. Se slzou v oku jsem na Aktuálně četl článek kolegy Pavla Barocha o tom, jak přechod na spořivky ušetří rodině čtyři tisíce ročně započítaně cenu těch zářivek, při průměrném svícení 3 hodiny denně.

Pokoušel jsem se o výpočet s naprosto nezaručeným výsledkem. Při uvažovaných 12 osvětlovacích zdrojích na domácnost a svícení průměrně 3 hodiny na jeden zdroj jsme na hodnotě 36 x 365 = 13 140 světlohodin. Úsporka spálí dejme tomu 5 W, to máme 65,7 kWh, kdežto žárovky, dnes chudák dejme tomu 40 W, propálí 525,6 kWh. Při ceně 4,50 za kilowathodinu mi to vyjde na 2365, kdežto při úsporkách zaplatím necelé tři stovky. Za 12 těles ale zaplatím po 4 stovkách a to je 4500 korun.

Nicméně šedá je teorie a věčně zelený je strom života. V životě platí málo zásad takzvaně spolehlivě a stoprocentně. Jedna ale je tisíciprocentní. Lidi vždycky přijdou na to, co se jim vyplatí a co ne. Spořivky se vyskytly ve výraznější podobě někdy v polovině devadesátých let, tehdy jsem je nakoupil za šílené peníze domů a po dvou měsících popraskaly. Od té doby sleduji, co se kolem nich děje. Ano, je tu enormní tlak ze strany takzvaných orgánů, najmě unijních. Taky bych tlačil, kdybych měl továrnu na spořivky. Co je ale divné, že za těch patnáct let cena spořivek v podstatě neklesla. Počítač, na kterém píši tento článek, byl před patnácti lety technická utopie, ale i jeho dejme tomu náročný předchůdce stál desetkrát víc než můj současný komp. Cena digitálních foťáků, taky se to těžko srovnává, ale klesla za patnáct let dvacetkrát, možná třicetkrát. Maličkost: robotický zametač. Coby technický geek jsem ho do domácnosti pořídil někdy před šesti lety. Za tu dobu cena klesla šestkrát. Jen ta cena spořivek je pořád stejná. Proč asi?

No protože ten byznys tlačí strejdové z Evropské unie. Je to radostný pocit mít takhle lidi v hrsti, ale trvale je to možné jen v monarchiích a diktaturách. Unijní projekt byl úžasný, inspirující a efektivní. Degeneroval do příkaznictví a vymýšlení šikany.

Stavte dálnici ze Stockholmu do Istanbulu.

Ale nepleťte se mi do toho, čím svítím na záchodě.

No a protože lidi opravdu nejsou blbí, takové myšlenky vzklíčí v mnoha hlavách a ty hlavy nakonec ten unijní projekt spláchnou a to je škoda, protože principiálně skvělý je.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist