Strana zelených, důvod k obavám

Uveřejněno dne 21 dubna 2016 000 10:17
Už i Dienstbier kritizuje Nadační fond Generace 21. Patron všech neziskovek a všelijakých Nadací, předseda Legislativní rady vlády a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) nevěří fondu Generace 21.

Jiří Dienstbier (ČSSD) se důvodně domnívá, že fond Generace 21 nemá nejlépe nastavená kritéria výběru lidí, kteří skutečně potřebují naši pomoc.

Kulantně řečeno.Již 49 běženců si pár týdnů po získání azylu v ČR a zajištění ubytování i stravy sbalilo kufry a odcestovalo. Osm běženců se v uplynulých dnech vrátilo kvůli stesku po domově do vlasti.„Bylo to pro nás velké překvapení,“řekl Právu pracovník Nadace Miroslav Makovička, který brněnskou pomoc koordinoval.

16 Iráčanů požádalo o cestovní pasy a přerušení azylového řízení. Objednali si soukromý minibus a chtěli do Německa. Několik kilometrů před hranicí je zadržela Policie a převezla je do Ústí nad Labem. Zřejmě je teď čeká utečenecký tábor v Zastávce u Brna.

Nadační fond Generace 21 měl zajistit v Česku nový domov 89 křesťanským uprchlíkům z Iráku. Fond dosud utratil za pomoc běžencům okolo tří až čtyř miliónů korun, řekl Právu jeho mluvčí Martin Frýdl. Celkový rozpočet na„pomoc“migrantům je asi 15 milionů korun. Vláda kvůli odchodům běženců do Německa projekt Generace 21 zastavila. Frýdl zdůraznil, že vedení nadace je prýzklamanésoučasným vývojem (!).

Na začátku roku 2015 byl pro Nadaci založen bankovní účet výhradně pro účely projektu záchrany iráckých křesťanů (případně i křesťanů ze Sýrie nebo Jezídů a dalších nejpronásledovanějších skupin obyvatel z této oblasti). Ve tříčlenné správní radě zasedli bývalý ředitel nízkoprahové neziskové organizace Martin Čechák, pastor Apoštolské církve Tomáš Hasmanda a manželka pastora svobodného křesťanského sboru Anna Kubíčková. Ředitelem byl jmenován Jan Talafant.

Jak říká oblíbený Tonda Blaník,„dobrej lobista má radar a vycejtí dotace přes čtyři nadace.“

Jan Talafant jepředseda Strany zelených v Kroměříži. Je členem Finančního výboru města Kroměříž. Generace 21 není jediná Nadace, kde Jan Talafant působí. Je také zřizovatelem Nadačního fondu FEED THE HUNGRY (Jídlo hladovým), dále pak je místopředsedou„dobrotrusového“(Jaroslav Kubera) spolku HORTUAS MORAVIAE, kde je předsedou volební lídr Zelených a člen zastupitelstva v Kroměříži Richard Kreml, a konečně komplementářem komanditní společnosti KVARTUS MEDIA, kde je komandistkou jeho manželka Martina Talafantová.

Za rozhodnutím skupiny pětadvaceti Iráčanů odejít do Německa stálo špatné chování ze strany Generace 21, řekl v rozhovoru pro MF DNES Salman Hasan, který s Fondem původně spolupracoval. Fond se na něj loni obrátil, aby pro něj vytipoval rodiny křesťanských uprchlíků vhodných k přesídlení do Česka.

„Ukázalo se, že (Jan Talafant) není politicky neutrální, jak tvrdil“,říká Hasan,„byl kandidátem Strany zelených v místních volbách. Jejich podpora sňatků stejného pohlaví je v protikladu s naší vírou. Nakonec jsme se rozhodli od nich distancovat.“

Hasan je přessvědčen, že Talafant a spol. ho okradli o výsledky jeho nelehké práce. Iráčané důvěřovali jen jemu.Hasan má vlastní humanitární organizaci, která od začátku vyhledávala aregistrovala jména vhodných osob. Podle Hasana obsahoval původní seznam vdovy, sirotky a nemocné staré lidi, a bylo na něm mnohem víc než 153 jmen. Ale Generace 21 pracovala za jejich zády, a bez jejich vědomí vyměnila třetinu původního seznamu. Proto s nimi Hasan přerušil spolupráci.

Salman Hasan 19. 10. v Poslanecké sněmovně přednášel o islámu. Podle jeho názoru bychom, pokud se chceme bránit, měli zavéstdohled nad těmi, kdo pomáhají migrantům. Čím později se začneme bránit, tím dramatičtější omezení občanských svobod budeme muset podstoupit.

Propojení a názorová blízkost některý dnešních politických stran s radikálně-levicovým, tedy vyhraněně ne-demokratickým hnutím, jsou jednoznačně důvodem k obavám. Patří k nim třeba i hnutí Klinika v Praze na Žižkově, nebo Nadační fond Generace 21.

Oba subjekty jsou bezprostředně spojeny se Stranou zelených, vedené levicovým extremistou Matějem Stropnickým. Strana zelených se tak postupně stává společenskou hrozbou.

Ivan Bednář

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist