Šéf ČSSD sklidil na Šumavě kritiku

Uveřejněno dne 8 srpna 2011 000 11:15

sefNa Šumavě, kde poslední dva týdny protestují ekologičtí aktivisté proti kácení stromů napadených kůrovcem, se objevil ráno předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Pozvali ho sem představitelé Hnutí Duha. Sobotka vedení národního parku kvůli kácení kritizuje, na Šumavě za to sklidil kritiku od místních lidí i starostů.

Předseda ČSSD je s výjimkou šéfa Strany zelených Ondřeje Lišky prvním politikem, který se během tří týdnů trvajících protestů přijel osobně přesvědčit o situaci na Šumavě.

Ještě předtím na pražské tiskové konferenci v úterý prohlásil, že ředitel parku a ministr životního prostředí nezvládají situaci.

„K současnému dramatickému vyhrocení sporu o kácení v některých lokalitách Národního parku Šumava nemuselo dojít, kdyby ministerstvo životního prostředí a vedení parku už před časem nerezignovaly na skutečnou odbornou debatu a zprostředkování dialogu mezi ekologickými aktivisty, obcemi, kraji a státní správou,“ řekl Sobotka.

Vyslovil se proti policejnímu zásahu vůči aktivistům. „Velmi nerad vidím, když s občanskými aktivisty stát diskutuje prostřednictvím policie,“ řekl.

Když ve středu ráno Sobotka na Šumavě vyrazil pěšky k Ptačímu potoku, setkal se se skupinou asi stovky místních lidí a starostů. Měli v rukou transparenty odsuzující chování aktivistů a zkritizovali i Sobotku.
Kůrovec ničí Posázaví i Jeseníky

„Teď, když je Šumava denně ve zprávách, tak jste si sem přijel dělat politickou propagandu a honit si triko, přitom vás Šumava nikdy nezajímala,“ vyslechl si od jedné z žen v davu.

Lidé měli snahu Sobotkovi v doprovodu Jaromíra Bláhy z Hnutí Duha v cestě na Ptačí potok zabránit a s předsedou ČSSD déle než půl hodiny velmi hlasitě debatovali. Sobotka jim vysvětloval, že se chce na Šumavě jen osobně přesvědčit o situaci a přispět k dialogu mezi znesvářenými stranami.
Politici o tom nic nevědí, tvrdí starosta Modravy

Politici se začali k problému kůrovce na Šumavě vyjadřovat až tento týden. Také předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se v úterý postavil spíš proti současnému vedení parku. Uvnitř ČSSD ale není na kůrovce jednotný názor. Například hejtmani Plzeňského i Jihočeského kraje kácení podporují a za jedno je s nimi i hejtman jihomoravského kraje a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek.

„Podporuji stanovisko hejtmanů Chovance a Zimoly a také místních samospráv a lidí, kteří na Šumavě žijí a problém detailně znají. Myslím, že knížecích rad z Prahy či odjinud netřeba. Nechceme mrtvou Šumavu, ale Šumavu, ve které odjakživa žili lidé, a bude zachována pro naše děti,“ řekl Hašek.

Starostovi Modravy Antonínu Schubertovi politizace boje s kůrovcem vadí. „Politici o příslušné problematice nejen nic nevědí, ale ani nechápou, o co vlastně ve skutečnosti na Šumavě ekologickým aktivistům jde. Vždyť celou dobu právě oni řičeli, jak je nepřípustné, aby politici do Šumavy zasahovali svými politickými názory a rozhodnutími,“ řekl Schubert.

Podle jeho názoru aktivisty vystrašil odpor místních lidí, a proto si na pomoc začali zvát politiky.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist