Meteorologové nadále předpovídají v Evropě drsnou zimu „nejhorší za desítky let“ a aktualizace ke Greenpeace

Uveřejněno dne 6 listopadu 2013 000 13:42

Německé no-line noviny Bild tady citují německého meteorologa Dominika Junga: „Pro nadcházející zimu vychází pravděpodobnost 70:30%, že to bude chladnější zima než normální.“  Jung není jediným meteorologem předpovídajícím zimu chladnější než normální. Bild rovněž hlásí, že i Michael Klein z Donnerwetter.de předpokládá vyšší než průměrnou šanci na drsnější zimní měsíce: „První trend poukazuje na zimu chladnější než normál. Přinejmenším nebude mírná.“

Jihoněmecký on-line Wasserburber Stimme tady hlásí, že šance na „extrémní zimu“ jsou letos stejně velké jako každý rok. Tato stránka rovněž cituje německého meteorologa Dominika Junga, který říká, že zimy ve Střední Evropě obecně od 60. let zmírnily díky vlahým větrům přicházejícím z Atlantiku. Jung dodává, že bodu vrcholu to dosáhlo v 90. letech. Ale: „V posledních 5 letech byly zimy normální nebo mírně chladnější než normální. Vypadá to, že série extrémně mírných zim je za námi.“

Meteorolog, který věří, že může přijít cokoliv?

Jung to vnímá, že tahle zima by mohla být drsná – něco takového, co jsme 50 let neviděli. Upozorňuje ale, že takovou předpověď nelze udělat s vysokou mírou jistoty. Jung dodává:

„Ale pravděpodobnost nové zimy velikosti XXL se značně zvýšila. Nové teorie tvrdí, že prodloužené tání ledu na Severním pólu by mohlo vést k výrazně chladnějším zimám v Evropě. Není tomu tak, že klima v celém světě se bude ohřívat. Existují sice regiony, kde se opravdu oteplí, a existují regiony, kde se ochladí.“

Tady Jung podlézá té nesmyslné post-faktické teorii, kterou musel zoufale upéct Potsdamský institut výzkumu klimatických dopadů (PIK) poté, co ho nachytali se staženými kalhotami na studených zimách, které Evropu překvapily. Je to ale pochybná teorie zakládající se pouze na modelech kvality IPCC bez podpory jakýchkoliv dat.

Jung dodává, že modely US NCEP také předpovídají zimu trochu chladnější než normál obvyklý podle střední hodnoty let 1961-1990.

UK meteorolog předpovídá, že možná bude „nejhorší za desítky let“

Předpovědi studené zimy jsou v oběhu i v Británii. On-line Express tady má titulek: Nejhorší zima za desítky let: Na listopad se předpovídá rekordní sněžení. Píše:

Dlouhodobí předpovídači z této situace s extrémními podmínkami obviňují rychle proudící vzduchovou masu známou jako tryskový proud u Británie a vysoký tlak. Jonathan Powell předpovídající pro Vantage Wether Service řekl: ‚Máme před sebou potenciálně paralyzující zimu, nejhorší za desítky let, která by občas mohla zastavit život národa.‘

Těžko říct kolik z toho je pro lákavost titulků. Někteří meteorologové z toho možná vycouvají. Osobně to vidím, že to stejně bude víceméně normální zima.

Aktualizace k aktivistům Greenpeace

Stížnosti, že v celách je moc zima

UK levicový Independent tady píše, že někteří z 30 uvězněných aktivistů Greenpeace si stěžují na drsné podmínky a na to, že jejich cely jsou příliš studené. Independent cituje otce jednoho ze zadržených aktivistů:

‚Nemají pravidelný přístup k tak základním věcem jako čistá voda, pravidelné jídlo a dostatečná teplota vzduchu,‘ řekl pan Golubok.

Co ti aktivisté očekávají od ruského vězení? Ubytování v pětihvězdičkovém hotelu s masážemi a saunou?

Kapitán říká, že potřebuje jít domů kvůli problémům se srdcem

Mezi tím Ria Novosti v angličtině hlásí, že kapitán lodi Arctic Sunrise Peter Wilcox teď lituje, že jel protestovat do Arktidy:

Agentura právního zpravodajství RIA Novosti RAPSI citovala Willcoxe, jak říká, že mu nikdy za 40 let aktivismu nehrozila tak těžká obvinění, a že by zůstal v New Yorku, kdyby si mohl zvolit a jít od toho. (…) Zamítnutí Willcoxovy žádosti přišlo i přes obavy vyjádřené jeho právníkem ohledně zdravotních komplikací u něj plynoucích ze stavu jeho srdce.

No né, najednou má srdeční problémy. Je divné, že jen před měsícem bylo jeho srdce v dostatečně dobrém stavu, aby mu umožnilo vyrazit do drsných podmínek Arktidy na maličký protest a bouračky lodičkami.

Lavrov varuje vnější strany, aby „se nevměšovaly“

Včera tu Ria Novosti napsala, že ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zopakoval, že ekologističtí aktivisté „jasně porušili Konvenci mořského práva OSN“ a že by „tahle záležitost měla zůstat v rukou soudů.“ Rovněž varoval vnější strany, aby „se nevměšovaly.“

Ria Novosti píše, že Všech 30 požádalo o propuštění z vazby ve snaze o propuštění na kauci nebo o domácí vězení. Krajský soud v Murmansku zamítl všech 11 žádostí, které zatím vyslechl, a nařídil, že aktivisté mají zůstat za mřížemi až do slyšení 24. listopadu.“

Zdá se mi, že asi nikoho na kauci nepustí. Mají spoustu materiálu, který musí setřídit, a nikdo nechce rozhodovat předčasně. Kromě toho mají Rusové spoustu času a není žádný spěch.

By P Gosselin on 16. Oktober 2013

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist