Odborníci varují, bez jádra to v budoucnu nepůjde

Uveřejněno dne 21 listopadu 2013 000 15:16

Je to důležitá převratná zpráva, renomovaní odborníci potvrdili na nedávném zasedání Světového energetického kongresu (WEC) v jihokorejském Tegu, že k výraznému snížení škodlivých emisí oxidu uhličitého v ovzduší nemůže dojít bez rozšíření jaderné energetiky. V tom se shodují i s většinou českých energetických expertů.

Expertní tým 60 specialistů z 30 zemí zpracoval během tří let rozsáhlé soubory dat z téměř 3000 členských organizací z celého světa, na jejichž základě byl ve spolupráci s týmem z švýcarského Paul Scherrer Institute modelován další vývoj světové energetiky do roku 2050. Výsledky byly zveřejněny ve dvou scénářích s hudebními názvy „Jazz“ a Symfonie“.  V obou případech je však závěr stejný, bez jádra to nepůjde, jestliže chceme mít dostatek elektřiny a hlavně čisté ovzduší.

Podívejme se na tento problém z hlediska České republiky. V následujících 5-7 letech dojde k zavření nejstarších uhelných elektráren a pro masivní výstavbu vodních elektráren nejsou v naši zemi vhodné přírodní podmínky. A jestli nechceme mít problémy jako Rakušané, kteří by se před dvěma lety dostali bez masivního dovozu elektřiny z Česka a dalších evropských zemí do velice vážné situace, je nejlepším řešením rozšíření temelínské elektrárny a v budoucnu případně výstavba dalších jaderných elektráren.

Obecně je pravdou, že jaderná energetika neškodí životnímu prostředí, protože na rozdíl od uhelných elektráren nevypouští do ovzduší škodlivé zplodiny. Proto tedy každý, kdo má skutečný opravdový zájem o čistotu ovzduší, bude z hlediska přesvědčivých důkazů podporovat výstavbu nových jaderných elektráren.

Světoví energetičtí odborníci dále dospěli pro někoho k možná překvapivému závěru. Minimálně do roku 2050 zůstane výroba elektřiny z tzv. obnovitelných zdrojů (větrníků a solárních panelů) pouze doplňkovým zdrojem. Je tedy jasné, že masivní náhrada fosilních zdrojů bez využití jaderných zdrojů postavená pouze na zdrojích obnovitelných zatím možná není. Ukazuje to i letošní vývoj elektroenergetiky v  Německu. Když budujete ve velkém obnovitelné zdroje, projevuje se to z hlediska emisí skleníkových plynů vlastně negativně, protože když zrovna slunce nesvítí a vítr nefouká, musí být tyto zdroje „vykrývány“ uhelnými elektrárnami. Paradoxně tedy prudký rozvoj obnovitelných zdrojů vede ke zvyšování emisí.

Důvodů pro rozvoj jaderné energetiky je tedy více než dost.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist