KLIMA: Poučná neděle

Uveřejněno dne 13 března 2015 000 15:04

Švýcarští voliči v nedělním referendu 8. března 2015 odmítli návrh zákona, podle kterého by byla zavedena uhlíková daň. Odpor proti nesmyslnosti tohoto zákona vyslovilo 92 % voličů.

Občané takto vyslovili také své mínění o předkladatelích tohoto zákona formulovaného Zelenou liberální stranou Švýcarska (Grünliberale Partei der Schweiz, GLP, a ve francouzských kantonech Parti vert’libéral, PVL ). GLP má 14 křesel ve Federálním shromáždění a k jejím voličům se přidalo kolem 2 % voličů jiných, pravděpodobně víc zeleně radikálních stran. Ale i tak výsledek referenda je podle nich druhým nejhorším výsledkem v moderní historii Švýcarska, tedy od roku 1891, kdy bylo zavedeno právo občanů zasahovat přímo do procesu přijímání zákonů a do úprav ústavy. Proti návrhu GLP zároveň vystupovala také vláda, parlament, obchodní komunity a hlavně 26 kantonů, které mají značnou fiskální autonomii.

Podle návrhu se měly podpořit švýcarské domácnosti, aby využívaly obnovitelné zdroje energie, jako je sluneční záření a větrná energie, které by měly výjimku ze zdanění při současně vymáhaném zvýšení daně z neobnovitelných zdrojů, čímž by se značně zdražily ceny nafty, zemního plynu, uhlí a dalších zdrojů například při vytápění. Konečným cílem bylo snížení emisí oxidu uhličitého a tím také redukce globálního oteplování. Jedním ze závažných důvodů k odmítnutí uhlíkové daně bylo zpochybňování celosvětového trendu o podstatném vlivu lidmi produkovaného CO2 na globální oteplování.

Mohlo by se zdát, že je zbytečné informovat čtenáře o tomto referendu. Vždyť se jedná o vnitřní záležitost Švýcarska. Jenže proti doporučením a proti zavedení návrhů IPCC (mezivládního panelu pro klimatické změny) nevystupují jen rozvojové státy jako Indie nebo Čína. Právě Švýcarsko, které rozhodně není rozvojovým státem a které je nám často dáváno za vzor v ekologické politice, prokázalo nesmyslnost všech návrhů podobných uhlíkové dani. To by měli nejen uvážit, ale také racionálně prokázat svým vystupováním naši ministři a poslanci při projednávání zákonů o energetice a o ochraně životního prostředí.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist