Hnutí Duha

Uveřejněno dne 2 srpna 2011 000 9:33

kurovecaneb Když si na Šumavě stát platí vlastní ekoteroristy

Úplně vidím ty kůrovce, jak na Šumavě vykukují zpod kůry a usmívají se tomu, jak ekologisté běhají zpět ke stromům, zatímco je před tím policie vyvedla v poutech z lesa ven. A vesele u toho dál žerou.

Na webu Hnutí DUHA můžeme najít informaci, že „zásadně odmítá prostředky ze zdrojů, které by mohly jakkoli omezit naši nezávislost nebo být v rozporu s našimi cíli.“ Vedle toho připouští, že cca 60 % příjmů Hnutí DUHA pochází z grantů od nadací a z veřejných zdrojů. Chtěl jsem se podívat do výroční zprávy, jenže je to občanské sdružení a tak pro něj neplatí zákonná pravidla hry pro nadace, nadační fondy a obecně prospěšné společnosti. Nemusí mít výroční zprávu vůbec, a když ji má, nic podstatného tam nenajdete (poslední uveřejněnou za rok 2009 nabízím zde).

U každé seriozní neziskové organizace se lidé uvnitř snaží transparentně o minimalizaci nákladů na svůj chod a také, mimo jiné, tímto údajem soutěží mezi sebou o přízeň dárců. Hnutí DUHA přijalo v roce 2009 celkem 16 507 000 Kč, z čehož podle vlastních slov činily z cca 60% peníze z veřejných zdrojů a od různých jiných neziskových organizací. Většinou takových, které samy před tím přijaly peníze z veřejných rozpočtů. Z těch 16,5 milionů dali 3 188 000 za fundraising (náklady se zajištěním darů, ve většině případů se jedná v praxi o provize za získání peněz…) a 4 343 000 za provoz své kanceláře… Mezi dárci najdete Státní fond životního prostředí, Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy nebo Evropskou unii – částky byste ve Výroční zprávě hledali marně.

Teď tito ekologisté brání na Šumavě vykácení marginálního počtu stromů, které jsou ovšem napadeny kůrovcem a v případě absence jakéhokoli zásahu hrozí, že z každého jednoho napadeného stromu padne po vyrojení kůrovců dalších deset. Prý existuje šetrnější metoda, slýchám a čtu z úst a klávesnice „ochránců přírody“. Tou je seškrabávání kůry postižených stromů. Dobrá, nemám nic proti. Čím šetrnější k přírodě budeme, tím jistě lépe. A tak mám na ekologisty skromný dotaz: Kde jste byli a kde jste v dostatečném počtu se škrabkami v rukách, abyste zamezili škodám na stromech a lesu, když už Vás z velké části paradoxně stát platí, místo toho, abyste utráceli další peníze daňových poplatníků za zásahy policie?

Až jednou nejen na Šumavě vezmou do rukou místo transparentů, drahých brožur a řetězů se zámky pracovní nářadí, rád z Hnutí DUHA sejmu nálepku ekoteroristů. Zatím pro mě ničím jiným nejsou. Mimochodem, v rámci stejného metru pro všechny platí, že obdobně jako trvám na změně způsobu financování neziskových organizací pomáhajících menšinám, trvám na tom i u ekologistických organizací: Plaťte si svou zájmovou činnost občanských sdružení ze svých soukromých peněz, které jste si vydělali prací.

Autor je zakládající člen Strany svobodných občanů

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist