Kůrovce nezajímají volební programy

Uveřejněno dne 11 srpna 2011 000 12:46

kurovecPodle Jiřího Zimoly (ČSSD), hejtmana Jihočeského kraje, se na Šumavě začíná odehrávat střetnutí ještě další, a to politické.

K Šumavě se už stačili vyjádřit snad všichni předsedové hlavních politických stran a někteří komentátoři srovnávají boj s kůrovcem s bojem o svobodu a bojem třídním. Musím všechny zklamat – kůrovec není ani pravičák ani levičák. Nikam nekandiduje ani nikoho nevolí. Nečte volební programy a nenechá se jimi přemluvit. Pouze škodí a tím se stává společným nepřítelem všech: lesa, celé krajiny, šumavských obyvatel i jejích návštěvníků,“ píše v otevřeném dopise Zimola.

„Proto vyzývám, abychom neopakovali chyby z let nedávných, kdy jsme les nechali kůrovci napospas a důsledky tohoto rozhodnutí dnes všichni vidíme,“ pokračuje. Podle něj v tomto boji nejde o žádné těžařské lobby ani o profesionální demonstranty, nejde o zrušení národního parku a jeho předání do rukou developerů. Nejde ani o svobodu názoru a práva jej vyjádřit.

Jde o živou přírodu a lidi v ní, ať jde o místní obyvatele, kteří se musí vyrovnávat s přímými následky učiněných rozhodnutí, nebo o návštěvníky, kteří jistě nestojí o to, jezdit obdivovat uschlý a mrtvý les. Jde o respektování zákonů této země, čímž jsou ale myšleny obě strany sporu.

„Musíme si uvědomit, že nutnost těžby je důsledkem nečinnosti a liknavého přístupu k problematice kůrovce v minulých letech. Pokud by jeho postup takto pokračoval, za pár let by tu již nebyla žádná Šumava a v ní žádné stromy, ke kterým by se dalo přivazovat,“ konstatoval dále hejtman.

Dnes se zdá, že svítá jiskřička naděje. Poté, co se ministerstvo životního prostředí konečně rozhodlo ustoupit od své strategie „nevidím, neslyším“, kterou se prezentovalo v posledních dnech, vyzvalo k zahájení dialogu mezi znesvářenými stranami. Zimola tento krok považuje za správný, ovšem, měl přijít již mnohem dříve.

„Zdůrazňuji, že je v zájmu všech, aby byl napříč politickým spektrem podporován rozumný rozvoj Šumavy a vznikl zákon, který nastaví jasná pravidla a po kterém všichni z Jihočeského a Plzeňského kraje tak dlouho voláme. Tato pravidla musí být rozumným kompromisem, který bude brát ohledy na krajinu, ale také na lidi v ní žijící i ty, kteří jezdí obdivovat její krásy. Zachovejme Šumavu zelenou, zachovejme ji pro další generace, takovou, jakou ji známe dnes. A toho nelze dosáhnout jinak než rázným zásahem. Čas politických deklamovánek už skončil,“ dodal hejtman.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist