Se Zeleným údělem jako kůl v plotě

Uveřejněno dne 1 prosince 2022 v 13:08
Konference OSN o změně klimatu v Šarm aš-Šajchu (COP 27) ukázala, že EU stojí se svými přepjatými klimatickými ambicemi ve světě osamocená. Radikální Green Deal jako příklad netáhne. Potáhne ovšem Unii ve světové konkurenci dolů.

V neděli skončila v egyptském Šarm aš-Šajchu další z každoročních konferencí OSN o změně klimatu, pořádaných od roku 1995. Jejím hlavním výsledkem je dohoda o tom, že bude vytvořen fond pro kompenzace škod způsobených změnou klimatu nejchudším zemím. Jinak ale mnoho nepřinesla a pro zastánce alarmistické linie byla zklamáním. To platí i pro EU a její členské státy, jejichž reprezentace jela na konferenci s velmi ambiciózními plány.

Rada EU přijala před konferencí závěry, ve kterých vymezila obecný vyjednávací postoj EU. Apelovala zde v první řadě na zostření závazků (tzv. vnitrostátně stanovených příspěvků) jednotlivých smluvních stran, zvláště těch ekonomicky nejsilnějších, ohledně snižování emisí skleníkových plynů a tlačila na odbourávání fosilních paliv.

Sama Unie se mohla pochlubit pokrokem v prosazování Zeleného údělu, respektive balíčku Fit for 55, pomocí kterého chce do roku 2030 dosáhnout čistého snížení emisí o nejméně 55 % v porovnání s rokem 1990. Tento záměr byl už také OSN nahlášen před dvěma lety jako nový vnitrostátně stanovený příspěvek EU, čímž byl nahrazen předešlý, podstatně nižší závazek směřující ke snížení o 40 %. Aby toho nebylo málo, Frans Timmermans pak v Šarm aš-Šajchu oznámil záměr Unie před příští konferencí navýšit svůj závazek o další dva procentní body, tedy na nejméně 57 % (!).

K novým závazkům ohledně snižování emisí a odbourávání fosilních paliv ale Unie nakonec zbytek světa nestrhla. Během složitých vyjednávání musela dokonce z mnoha stran čelit tlakům na uvolnění dříve dojednaných pravidel.

Nespokojenost unijních představitelů odhaluje jednak závěrečný projev Franse Timmermanse na konferenci. Muž číslo 1 Zeleného údělu si stěžoval, že výstup není dostatečný, že se v něm nezračí dostatek nového úsilí hlavních původců emisí, že neřeší zející propast mezi klimatickou vědou a klimatickou politikou. Evropská unie se podle něj snažila překlenout tuto propast a celý svět dostat na dráhu k udržení oteplení do 1,5° C. Příliš mnoho států ale není připraveno v boji s klimatickou krizí učinit větší pokroky. Snahy o minimalizaci škod selhaly. Od minulé konference v Glasgow jsme prý ztratili mnoho z rychlosti.

Podobně předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová ve svém prohlášení po skončení konference uvedla: „COP27 znamená malý krok směrem ke klimatické spravedlnosti, ale planeta potřebuje mnohem víc. Vyléčili jsme některé příznaky, ale nevyléčili jsme pacienta z horečky. … COP27 udržela při životě cíl 1,5° C. Bohužel však nepřinesla závazek hlavních světových původců emisí postupně omezovat fosilní paliva ani nové závazky týkající se mitigace (pozn. = snižování emisí skleníkových plynů a posilování jejich propadů). EU se však bude držet kurzu, zejména prostřednictvím Evropského zeleného údělua REPowerEU, protože je nezbytné udržet ambice Pařížské dohody na dosah.

Konference v Šarm aš-Šajchu ukázala, že EU (s hrstkou nejvěrnějších souputníků, jako je Norsko nebo Kanada) stojí se svými přepjatými klimatickými ambicemi ve světě v podstatě osamocená. Ostatní ji mohou plácat po ramenou a nešetřit souhlasnými slovy a vágními sliby, svoje vlastní hospodářství ale neobětují. Radikální Green Deal jako příklad netáhne. Jestli něco potáhne, pak leda Unii ve světové konkurenci dolů.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

TOPlist